The Results are in

Hi everyone,

I thought it was time to share the cup results of the 2017 111th Petersham flower Show

Here we go:

The Worshipful Company of Gardeners’ Certificate of Merit in Horticulture
The winner of greatest number of points in section 1
Winner: J Loveland (4 points)
Winner: F Corner (4 points)

Cowen Bowl
The winner of greatest number of points in section 2
Winner: J Edwards (31 points)
Proxime Accessit: L Smith (21 points)

Clifford Bragg Cup
The winner of greatest number of points in section 3
Winner: H Denness (13 points)
Proxime Accessit: J Farnham (10 points)

Petersham Perpetual Cup
The winner of greatest number of points in section 4
Winner: J Cavanagh (28 points)
Proxime Accessit: J Farnham (25 points)

The Alf Gundry Memorial Prize
The winner of Class 57(a).
Winner: J Chambers (4 points)
Proxime Accessit: J Cavanagh (3 points)

James Clark Memorial Cup
The winner of greatest number of points in section 5
Winner: J Edwards (11 points)
Proxime Accessit: H Edwards (8 points)

Philip Carr Challenge Cup
The winner of greatest number of points in section 6
Winner: E Powell-Blyth (24 points)
Winner: S Matchett (24 points)
Proxime Accessit: S Brown (14 points)
Proxime Accessit: S Neville (7 points)

Violet Lincoln Memorial Salver
The winner of greatest number of points in section 7
Winner: S Brown (12 points)
Proxime Accessit: N Booth (11 points)

Edmonds Cup
The winner of greatest number of points in section 9
Winner: E Riley (27 points)
Proxime Accessit: E Simon (19 points)

Pamela Griffiths Cup
Greatest number of points (Junior Floral)
Winner: L O’Donovan (19 points)
Proxime Accessit: E Riley (10 points)

The Kathleen and Harold Sharp Trophy
For the winner of Class 28
Winner: J Edwards (4 points)
Proxime Accessit: H Edwards (3 points)

The Mary Turner Cup
For the winner of Class 87
Winner: E Simon (4 points)
Proxime Accessit: E Riley (3 points)

Gardeners News Top Tray
Best in Top Tray category
Winner: J Cavanagh (4 points)

Gardeners News Top Vase
Best in Top Vase
Winner: S Neville (4 points)

Banksian Medal
The largest total amount of points in the whole of the horticultural classes at the Show, or who has the highest number of place points within the vegetable, fruit, flower and plant sections (Exclusions apply)
Winner: J Farnham (38 points)
Proxime Accessit: J Chambers (35 points)
Proxime Accessit: J Cavanagh (34 points)
Proxime Accessit: J Edwards (21 points)

Anthony Rampton Memorial Prize
Most meritorious photograph exhibit

Winner: C Riley for category 80b

Cowen Cup
Most Meritorious Exhibit of Children’s Art

Winner: E Simon for category 96b

Best in Show Artwork Rosette
Best in show – Adult or Chilren’s art

Winner: E Simon for category 96b

The North Trophy
The cookery exhibit that gives the judge the most pleasure

Winner: L Copeland for category 62

Harry Thorne Memorial Cup
Most Meriotious exhibit of vegetables in the show

Winner: D Bell for category

Best entry for any rose in any category

Winner: L Grey-Turner for category 10

Anne Millard Cup
Best Junior Floral

Winner: A Evans-Woolf for category 83

John Grapes Memorial Prize
Most Meritorious Exhibit of Flowers in the show

Winner: J Edwards for category 28

The Worshipful Company of Gardeners; Certificate of Merit (floral decoration)
Best Floral entry

Winner: J Edwards for category 60

RHS Certificate of Merit (Junior Floral, Fruit and Vegetables)
Best Junior Floral, Fruit & Vegetable entry

Winner: E Simon for category 87

Col Bromhead Memorial Cup Rosette and Certifiate
Best in Show in either fruit, flowers or vegetables

Winner: J Edwards for category 28

 

 

And for the first time, here are the full list of category winners

Section 1 – Novices

1. One single bloom (1 entries)
Results Second Place – D Wield

2. One vase of flowers, mixed kinds (1 entries)
Results First place – F Corner

3. One dish of vegetables, one or more kinds (1 entries)
Results Second Place – A Murphy

4. One house plant (floral or foliage) (1 entries)
Results First place – J Loveland

Section 2 – Flowers

5. One red rose with own foliage (6 entries)
Results First place – L Grey-Turner Second Place – J Edwards Third Place – L Smith

6. One pink rose with own foliage (10 entries)
Results First place – L Smith Second Place – H Ricklefs Third Place – J Farnham commended – S Matchettcommended – R Edwards

7. One yellow or orange rose with own foliage (7 entries)
Results First place – L Smith Second Place – J Edwards Third Place – H Ricklefs commended – F Orphal

8. One white rose, with own foliage (3 entries)
Results First place – L Smith Second Place – S Neville Third Place – M Kumar

9. Four roses, one or more varieties (3 entries)
Results First place – L Smith Second Place – A Bayne Third Place – L Grey-Turner

10. One vase of miniature roses, 3 sprays (2 entries)
Results First place – L Grey-Turner Second Place – H Edwards

11. One vase of climbing roses, 3 sprays (2 entries)
Results First place – S Neville Second Place – A Grey

12. One spike of flowers, one stem only (3 entries)
Results Second Place – E Powell-Blyth Third Place – L Grey-Turner

13. One vase of pinks (2 entries)
Results First place – A Bayne

14. Two vases of flowers, any two distinct kinds (3 entries)
Results First place – J Edwards Second Place – J Cavanagh

15. One vase of herbaceous flowers (3 entries)
Results First place – J Edwards Second Place – L Grey-Turner Third Place – E Powell-Blyth

16. One vase of liliums, 3 spikes (1 entries)

17. One vase of ornamental grass(es) (Max height 80 cm) (3 entries)
Results First place – J Edwards Second Place – L Smith Third Place – S Brown

18. One vase of mixed sweet peas, 12 stems (7 entries)
Results First place – H Denness Second Place – J Edwards Third Place – E Powell-Blyth

19. One vase of annuals (3 entries)
Results First place – R Edwards Second Place – J Edwards Third Place – E Powell-Blyth

20. A spray of a shrub (other than roses) bearing fruit, flowers and/or foliage (8 entries)
Results First place – A Bayne Second Place – J Edwards Third Place – L Grey-Turner commended – H Curtis

21. One bowl of pansies, 6 blooms (1 entries)
Results First place – H Curtis

22. The most uncommon flower, named if possible (0 entries)

23. African violet, one in pot (1 entries)
Results Second Place – C Oliver

24. One hanging basket (1 entries)
Results First place – V Sharratt

25. A floral pot plant (2 entries)
Results First place – A Grey

26. Two pots of cacti or succulents (pots not to exceed 6 inches in diameter) (1 entries)
Results First place – E Simon

27. One zonal or regal pelargonium/ geranium grown in a pot not exceeding 6 inches in diameter (2 entries)
Results First place – S Neville Second Place – J Farnham

28. One vase of mixed garden flowers (7 entries)
Results First place – J Edwards Second Place – H Edwards Third Place – A Grey commended – E Powell-Blyth

29. The GARDEN NEWS Top Vase (3 entries)
Results First place – S Neville

Section 3 – Fruit

30. Dish of redcurrants or whitecurrants, 5 strigs (6 entries)
Results First place – J Chambers Second Place – N Booth Third Place – H Denness commended – C Mishan

31. Dish of blackcurrants, 5 strigs (4 entries)
Results First place – J Chambers Second Place – H Ricklefs Third Place – C Oliver

32. Dish of gooseberries, of one variety, 10 fruits, with stalks (7 entries)
Results First place – N Booth Second Place – H Denness Third Place – C Oliver commended – J Farnham

33. Dish of strawberries, 10 fruits, with stalks (0 entries)

34. Dish of raspberries, 10 fruits, with stalks (7 entries)
Results First place – H Denness Second Place – H Ricklefs Third Place – J Farnham

35. Dish of loganberries, 10 fruits, with stalks (2 entries)
Results First place – H Denness Second Place – J Farnham

36. One dish of fruit, any one kind not specified in this section (8 entries)
Results First place – J Farnham Second Place – J Cavanagh Third Place – J Chambers

Section 4 – Vegetables

37. Dish of five potatoes, white of any shape (11 entries)
Results First place – S Brown Second Place – H Denness Third Place – V Sharratt

38. Dish of five potatoes, other than white, of any shape (6 entries)
Results First place – J Cavanagh Second Place – L Smith

39. Six pods of peas with stalks (6 entries)
Results First place – J Chambers Second Place – J Farnham Third Place – J Cavanagh

40. Six pods of broad beans with stalks (7 entries)
Results First place – F Orphal Second Place – E Powell-Blyth Third Place – N Booth

41. Six pods of dwarf beans with stalks (5 entries)
Results First place – J Farnham Second Place – J Chambers Third Place – E Powell-Blyth

42. Three onions with full green tops (as grown, no weight limit) (5 entries)
Results First place – D Bell Second Place – S Brown Third Place – J Cavanagh commended – J Chamberscommended – J Farnham

43. Three beetroots, globe variety (5 entries)
Results First place – J Farnham

44. Three carrots, long pointed (3 entries)
Results First place – L Smith Third Place – J Farnham

45. Two cabbages (1 entries)
Results Second Place – L Smith

46. Nine shallots (pickling; must be able to go through a 30mm ring) (3 entries)
Results First place – D Bell Second Place – J Cavanagh

47. Nine shallots (exhibition, no size limit) (2 entries)
Results First place – J Farnham Second Place – J Cavanagh

48. Three courgettes of any length/ diameter (6 entries)
Results First place – J Chambers Second Place – J Farnham

49. Two cabbage lettuces (1 entries)

50. Two cos lettuces (4 entries)
Results First place – D Bell Second Place – J Cavanagh Third Place – L Smith

51. Three sticks of rhubarb (10 entries)
Results First place – J Chambers Second Place – J Cavanagh Third Place – F Orphal

52. A collection of herbs, three kinds in one container (9 entries)
Results First place – S Simon Second Place – S Brown Third Place – J Chambers commended – E Powell-Blythcommended – J Cavanagh

53. (a) 3 hens’ eggs (2 entries)
Results First place – S Haynes Second Place – J Chambers

53. (b) Small margarine tub of home produced compost (4 entries)
Results First place – A Grey Second Place – S Brown Third Place – J Farnham

54. One dish of vegetables of a distinct kind not specified in this section (5 entries)
Results First place – J Cavanagh Second Place – D Bell Third Place – J Farnham

55. Garlic, three bulbs, no tops (1 entries)
Results First place – S Brown

56. A collection of salading or salad vegetables, any 3 distinct kinds (mustard and cress count as one) (3 entries)
Results First place – J Chambers Second Place – J Cavanagh Third Place – E Powell-Blyth

57. (a) A collection of mixed vegetables, one each of six different kinds. (2 entries)
Results First place – J Chambers Second Place – J Cavanagh

57. (b) The GARDEN NEWS Top Tray Class. (3 entries)
Results First place – J Cavanagh

Section 5 – Floral Arrangements

58. A tennis themed posy (1 entries)
Results First place – H Edwards

59. A floral arrangement in a Wellington boot (1 entries)
Results First place – J Edwards

60. A seasonal hanging wreath of flowers &/or foliage (no artificial decorations) (1 entries)
Results First place – J Edwards

61. A wrist corsage (2 entries)
Results First place – H Edwards Second Place – J Edwards

Section 6 – Cookery

62. A Black Forest Gateau, not more than 23cm across (decoration judged) (4 entries)
Results First place – L Copeland

63. A citrus meringue pie (4 entries)
Results First place – E Powell-Blyth Second Place – V Sharratt Third Place – S Matchett

64. 3 Welsh cakes (5 entries)
Results First place – S Brown Second Place – S Matchett Third Place – J Farnham

65. 3 Melting Moments (any flavour) (5 entries)
Results First place – S Brown Second Place – E Shepherd

66. A Spanakopita (filo feta & spinach Parcel) (3 entries)
Results First place – E Powell-Blyth Second Place – S Matchett Third Place – S Brown

67. A small Tea Loaf (6 entries)
Results First place – E Powell-Blyth Second Place – S Matchett Third Place – E Shepherd

68. A small loaf (handmade, not with a bread machine, can be any type of bread) (5 entries)
Results First place – S Brown Second Place – E Powell-Blyth Third Place – S Matchett

69. A bottle of anything drinkable (not necessarily alcoholic) (7 entries)
Results First place – S Neville Second Place – E Powell-Blyth Third Place – S Matchett

70. One jar of chutney or pickle (5 entries)
Results First place – S Matchett Second Place – S Neville Third Place – S Pennell

71. 3 iced coffee and walnut cupcakes (men only) (2 entries)
Results First place – R O’Donovan Second Place – S Sharratt

72. (a) One jar of jam (7 entries)
Results First place – C Van der Veken Second Place – D Lawson Third Place – E Powell-Blyth

72. (b) One jar of marmalade (6 entries)
Results First place – J Cavanagh Second Place – S Simon Third Place – S Matchett

73. One jar of lemon curd (3 entries)
Results First place – E Powell-Blyth Second Place – S Matchett Third Place – D Lawson

Section 7 – Arts and Crafts

74. (a) A sewn article (3 entries)
Results First place – E Powell-Blyth Second Place – C Van der Veken Third Place – N Booth

74. (b) An example of needlecraft, e.g. embroidery, tapestry (4 entries)
Results First place – L Harrington Second Place – J Farnham Third Place – N Booth commended – E Powell-Blyth

75. (a) A knitted article (2 entries)
Results First place – S Brown Second Place – N Booth

75. (b) A crocheted article (2 entries)
Results First place – N Booth Second Place – L Harrington

76. An original painting, drawing or collage (3 entries)
Results First place – V Sharratt Second Place – J Molloy Third Place – E Simon

77. A piece of pottery (2 entries)
Results First place – S Llewellyn-Williams Second Place – E Simon

78. A piece of woodwork (0 entries)

79. Any other example of handicraft not covered by other Section 7 classes (3 entries)
Results First place – S Brown Second Place – C Van der Veken Third Place – L Harrington

80. (a) A photographic print: Portrait (9 entries)
Results First place – H Curtis Second Place – V Sharratt Third Place – A Grey

80. (b) A photographic print: A local view (12 entries)
Results First place – C Riley Second Place – J Farnham Third Place – L Harrington commended – H Curtis

80. (c) A photographic print:An insect (7 entries)
Results First place – H Curtis Second Place – J Farnham Third Place – D Bell

81. An example of papercraft (e.g. handmade card; scrapbooking) (1 entries)
Results First place – S Brown

Section 8 – Childrens Floral, Fruit and Vegetables

82. (a) A roof garden using a cereal box – 6 years and under (6 entries)
Results First place – R Curtis Second Place – H Powell-Blyth Third Place – C Eling Doyle commended – M Mishan commended – H Mishan commended – A Powell-Blyth

82. (b) A roof garden using a cereal box – 7-10 years (3 entries)
Results First place – L O’Donovan Second Place – E Riley Third Place – L Curtis

83. (a) An arrangement of flowers & foliage in a recycled container Children 6 years and under (5 entries)
Results First place – C Eling Doyle Second Place – G Buchan Third Place – D Buchan commended – M Mishan

83. (b) An arrangement of flowers & foliage in a recycled container Children 7-10 years (6 entries)
Results First place – L O’Donovan Second Place – M Hughes Third Place – R Curtis commended – L Curtiscommended – J Cavanagh commended – E Riley

83. (c) An arrangement of flowers & foliage in a recycled container Children 11-16 years (3 entries)
Results First place – A Evans-Woolf Second Place – E Simon Third Place – F Woolner

84. (a) The ugliest vegetable (4 entries)
Results First place – E Riley Second Place – L O’Donovan Third Place – J Cavanagh

84. (b) A vegetable grown by you (11 entries)
Results First place – E Webster Second Place – K Chambers Third Place – H Powell-Blyth

85. (a) An arrangement of mixed flowers Children 6 years and under (4 entries)
Results First place – H Mishan Second Place – R Curtis

85. (b) An arrangement of mixed flowers Children 7-10 years (4 entries)
Results First place – L O’Donovan Second Place – J Cavanagh Third Place – E Riley commended – L Curtis

85. (c) An arrangement of mixed flowers Children 11-16 years (1 entries)
Results First place – E Simon

86. A collection of herbs in a mug (12 entries)
Results First place – L O’Donovan Second Place – L Curtis Third Place – L Hughes commended – E Chamberscommended – M Hughes

87. A superhero made from fruit, vegetables or flowers, or a combination of all three (6 entries)
Results First place – E Simon Second Place – E Riley Third Place – L O’Donovan commended – D Buchan

Section 9 – Childrens Cookery, Arts & Crafts

88. One decorated cupcake (5 entries)
Results First place – E Simon Second Place – H Mishan Second Place – L Herfs

89. A marzipan animal (5 entries)
Results First place – E Riley Second Place – F Evans-Woolf Third Place – A Powell-Blyth Third Place – H Powell-Blyth

90. A decorated hard-boiled or blown egg (10 entries)
Results First place – E Riley Second Place – L O’Donovan Third Place – M Mishan commended – H Mishan

91. A loo roll cylinder decorated with pasta and pulses (10 entries)
Results First place – L O’Donovan Second Place – R Curtis Third Place – J Webster commended – E Riley

92. A stained-glass biscuit using boiled sweets (3 entries)
Results First place – E Riley Second Place – E Simon

93. (a) A piece of woodwork or a mode – 6 years and under (3 entries)
Results First place – H Powell-Blyth Second Place – H Mishan Third Place – A Powell-Blyth

93. (b) A piece of woodwork or a mode – 7-12 years (6 entries)
Results First place – L O’Donovan Second Place – E Simon Third Place – E Riley commended – R Llewelyn-Williams commended – M Hughes

94. (a) A home-made greetings card – 6 years and under (4 entries)
Results First place – M Mishan Second Place – M Mccorriston Third Place – L Hughes commended – H Powell-Blyth

94. (b) A home-made greetings card – 7-12 years (5 entries)
Results First place – J Cavanagh Second Place – E Riley Third Place – F Evans-Woolf commended – M Cavanagh commended – M Hughes

95. (a) An example of needlework, knitting or other textile craft (11 entries)
Results First place – C Eling Doyle Second Place – M Hughes Third Place – H Powell-Blyth Third Place – E Rileycommended – L Hughes

95. (b) An example of any other handicraft not already mentioned (may include Lego) (8 entries)
Results First place – M Cavanagh Second Place – R Llewelyn-Williams Third Place – L O’Donovan commended– E Simon

96. (a) An original painting, drawing or collage – 6 years and under (13 entries)
Results First place – L Hughes Second Place – D Buchan Third Place – H Woolner commended – L Herfs

96. (b) An original painting, drawing or collage – 7-12 years (11 entries)
Results First place – E Simon First place – E Riley Second Place – O Woolner Second Place – M Hughes Third Place – T Brooks Third Place – F Evans-Woolf

96. (c) An original painting, drawing or collage – 13 -16 years (2 entries)
Results First place – A Evans-Woolf

97. Your favourite photograph, taken by yourself (7 entries)
Results First place – E Simon Second Place – E Riley Third Place – F Evans-Woolf commended – A Evans-Woolf

Leave a Reply